EnglishDeutsch strona główna cmentarze Ratując pamięć stan 1925 bukowiec wykaz cmentarzy bibliografia linki kontakt z autorem

Prace porządkowe w Meszczach

29.07.2017 na naszą pocztę przyszedł mail o takiej treści: „Szukając działki pod inwestycję odnalazłem przypadkiem cmentarz ewangelicki w Meszczach. Opisywał go Pan (chodzi o B. Bijaka) na swojej stronie http://cmentarzeewangelickie-lodzkie.kylos.pl/meszcze.htm Dzięki zdjęciom i informacjom, jakie Państwo zamieścili, dowiedziałem się, że spoczywają tam szczątki strzelca legionisty, obrońcy Lwowa i Kresów Wschodnich. Jako strzelec i żołnierz, którego patronem spoglądającym ze sztandarów są Obrońcy Lwowa, nie mogę przejść obojętnie obok faktu, że człowiek, który walczył o wolność Polski, leży w lesie na dzikim wysypisku śmieci, zapomniany przez Ojczyznę. Kieruję do Państwa prośbę o kontakt z Panią Anną Rudke z Radomia. Potrzebuję zebrać jak najwięcej informacji o tym człowieku, by uhonorować go w należyty sposób. Zrobimy ze strzelcami z jednostki zrzutkę i postawimy mu pomnik, który został zniszczony w 1939 roku. Przy okazji wyczyścimy cmentarz, by wyglądał jak miejsce pamięci.”

9.09. 2017 przyszedł mail kolejny: „Wszedłem w kontakt z rodziną panów Rutke, którzy są pochowani na tym cmentarzu”

I kolejny krok: „Z kolegami wczoraj zrobiliśmy wizję lokalną i ustaliliśmy, że na razie ograniczymy się do:

  1. wycięcia samosiejek
  2. zebrania śmieci typu butelki po wódce czy folia budowlana
  3. czyszczenie i mycie zachowanych grobów
  4. postawienie krzyża z metalową tabliczką "teren cmentarza ewangelicko-augsburskiego"
  5. postawienie dwóch brzozowych krzyży na grobach Jana i Henryka Rutke

Na ogrodzenie całego terenu nie mamy pieniędzy, a sensu zrywania darni i sypania żwiru nie widzę. Ten obiekt i tak w końcu pochłonie przyroda, a prace które chcę przeprowadzić bardziej mają na celu oddzielnie cmentarza jako sacrum od profanum. Przede wszystkim by ludzie tam nie śmiecili i uszanowali to miejsce.”

Ostatecznie nadeszła relacja z prac: ”Pluton unitarny złożony z I klasy z IV LO oraz ochotników z innych szkół udał się z siedziby Jednostki Strzeleckiej 1031 im. Obrońców Lwowa w Piotrkowie Trybunalskim na cmentarz w Meszczach. Na miejscu przez dwie godziny strzelcy porządkowali zachowane nagrobki, sprzątali i stawiali drewniane krzyże. Rodzinie Rutke, ojcu i synowi postawiliśmy symboliczny krzyż w miejscu, gdzie mniej-więcej powinny znajdować się ich groby. Brakuje tylko tabliczki przed cmentarzem, a docelowo można się pokusić o wycięcie większej ilości krzaków oraz symboliczne ogrodzenie terenu. Przy okazji znaleźliśmy trochę brakujących nagrobków - są daleko od cmentarza, leżą na polu porozbijane na kawałki. Inne zaś wyszły z ziemi przy sprzątaniu.”

Tekst: Jakub Czerwiński, lipiec - październik 2017

Zapraszamy do obejrzenia filmu o historii rodziny Rutke oraz relacji z porządkowania cmentarza: link YouTube




Tomasz Szwagrzakkontakt